افزایش سایز فونت
کاهش سایز فونت
واضح کردن صفحه
واضح کردن صفحه
بازگشت به حالت اولیه

online oudio/video streaming چیست؟

streaming  چیست؟

online oudio/video streaming بمعنای جریان آنلاین فایل های صوتی و تصویری است. در انتقال فایل های صوتی و تصویری و بطور کلی فایل های چند رسانه ای در شبکه های رادیویی و تلویزیونی اینترنتی از سیستم streaming داده ها استفاده می شود. بدین معنا که استفاده از فایل صوتی و تصویری ارسال شده توسط کاربر نهایی فقط بصورت آنلاین ممکن است، بدون آنکه کاربر امکان دانلود محتوا را داشته باشد. در این streaming رسانه ای داده ها بطور پیوسته از سرور و از طریق اینترنت به کاربر نهایی می رسند. بر اساس اصول streaming داده، داده های صوتی و تصویری فشرده سازی شده و در حجم های کوچکتر به کاربر متقاضی ارسال می گردد.

این فشرده سازی توسط الگوریتم های خاصی صورت می گیرد. اندازه ی هر استریم داده به اندازه فایل اصلی آن، سرعت پهنای باند و تاخیر شبکه اینترنت بستگی دارد. کاربر با بهره گیری از ابزارهای خاص فایل دریافتی را از حالت فشرده خارج می کند. مزیت ویژه آن، این است که پیش از دریافت کامل فایل، کاربر می تواند شروع به استفاده از آن بکند. این مزیت زمانی بیشتر به چشم می خورد که کاربر قصد استفاده از کل فایل ویدئویی یا صوتی را نداشته باشد و فقط به زمان خاصی از آن نیاز داشته باشد.

استریم چیست؟

پس بجای اینکه مانند روال معمول منتظر بارگزاری کل فایل بماند می تواند، از بخشی از فایل مورد نظرش استفاده کند. در واقع داده ها پیوسته و مدام به کاربر می رسند و کاربر بمحض دریافت هر بخش ، می تواند پیش از اتمام کل فایل شروع به استفاده کند.

این سیستم معمولا در استریم فایل های چند رسانه ای صوتی/ تصویری کارایی دارد.

در مورد فایل های صوتی در بخش رادیو اینترنتی توضیح داده شده است که در  نوع زنده ی این رادیو ها امکان دانلود فایل صوتی وجود ندارد و فقط می توان از محتوای در حال پخش استفاده کرد. مگر آنکه در سایت رادیو یاد شده، فایل ها بصورت آرشیو نگهداری شوند. در مورد فایل های ویدئویی نیز می توان همین توضیحات را داد. در ارسال داده به شیوه ی جریان، محتوا بصورت پیوسته در حال افزوده شدن بوده و محتوای قبلی دیگر قابل دسترسی نیست. درست مانند فیلم هایی که از تلویزیون پخش می شوند. امکان دانلود برنامه های تلویزیونی وجود ندارد مگر آنکه در سایت هر شبکه برنامه های آرشیو شده را بتوان دانلود کرد.

در اینجا بخوانید :ویژگی های پادکست

برخی سایت ها بمنظور دسترسی و کاربرد راحت تر کاربران، فایل های چند رسانه ای حجیم را به چند بخش کوچکتر تقسیم کرده و بارگزاری می کنند. بدین ترتیب کاربر برای استفاده از بخش مشخصی از فایل، نیازی به دریافت کل آن ندارد و فقط بخش لازم را دریافت می کند. در پخش زنده نیز همزمان با اینکه محتوا تولید می شود کاربر محتوا را دریافت می کند.

وقتی کاربر روی دکمه پخش یک فایل چند رسانه ای در یک سایت کلیک کند، جریان استریم بطور پیوسته انتقال اطلاعات از سرور را انجام می دهد. در این سیستم آنچه باعث بالا آمدن داده ها می شود بافر( Buffer) نام دارد. بافر نشان می دهد که چه مقدار داده به کاربر منتقل شده است. اگر داده ای که انتقال یافته بیشتر از میزان مشاهده ی توسط کاربر باشد، کاربر می تواند ادامه داده را بدون مشکل و توقف ببیند. اما وقتی در حین تماشای یک فایل ویدئویی در اینترنت با مشکل توقف فیلم مواجه می شوید معنایش این است که میزان مشاهده ی شما از میزان بافر بیشتر است و بافر از شما جا مانده است. بهتر است همواره چند ثانیه از بافر عقب باشید.

منابع:

  1. https://www.techopedia.com
  2. https://www.hemmaty.com
  3. https://www.strem1.ir
یه پاسخ بگذارید

تنها دیدگاه‌های پارسی برای نمایش پذیرفته خواهند شد!