افزایش سایز فونت
کاهش سایز فونت
واضح کردن صفحه
واضح کردن صفحه
بازگشت به حالت اولیه

سهمیه ۳ درصدی استخدام معلولان با جدیت اجرا شود

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور پیش از ظهر امروز (شنبه) در دومین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در دولت سیزدهم، اظهار داشت:

 

اجرای تمام قوانین در کشور امری ضروری و لازم است اما باید توجه داشته باشیم که عدم اجرای قوانین مرتبط با افراد دارای معلولیت با تبعات و پیامدهای منفی مضاعف همراه خواهد بود.

 

معاون اول رئیس جمهور به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مأموریت داد تا تیمی را برای پیگیری اجرای مواد و احکام قانون حمایت از حقوق معلولان تعیین و مسائل و مشکلات افراد دارای معلولیت را بیش از گذشته پیگیری کند.

 

وی همچنین بر اهمیت رسیدگی به وضعیت بیمه معلولین و نیز خدمات و رفاهیات جامعه معلولان کشور تاکید و خاطر نشان کرد: تمام دستگاه‌ها و نهادهایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند موظف هستند به افراد دارای معلولیت ارائه خدمت کنند و عدم دولتی بودن این دستگاه‌ها نمی‌تواند توجیهی برای خودداری از ارائه خدمت باشد.

 

مخبر بر لزوم مناسب سازی واحدهای مسکونی و امکان استفاده معلولین از خدمات عمومی تاکید کرد و از همه دستگاه‌های خدمات دهنده خواست موضوع مناسب سازی در اماکن و محیط‌های عمومی و خدماتی را برای استفاده معلولین در اولویت کار خود قرار دهند.

 

وی به موضوع اشتغال افراد دارای معلولیت نیز اشاره و خاطر نشان کرد: لازم است سهمیه ۳ درصدی استخدام افراد دارای معلولیت با جدیت اجرا و پیگیری شود که البته در اجرای این قانون باید شرایط خاص افراد دارای معلولیت را در تعیین حدنصاب مدنظر قرار داد.

 

مخبر ضرورت آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در خصوص شرایط افراد دارای معلولیت را مورد تاکید قرار داد و از رسانه‌ها و بخصوص صدا و سیما خواست به منظور جذب کمک‌های مردمی، اطلاع رسانی مناسبی را برای جامعه و خیرین انجام دهند.

 

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: خوشبختانه کشور از ظرفیت‌های گسترده‌ای در حوزه دانش بنیان و فناوری‌های نوین برخوردار است که با اتکا به این ظرفیت می‌توان خدمات بهتری در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی و کمک به مراکز فعال در این زمینه ارائه داد تا شاهد کاهش هزینه‌های خدمات توانبخشی در کشور باشیم.

 

وی با اشاره به گزارش رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی نسبت به اجرای مصوبات جلسه گذشته، تاکید کرد در اسرع وقت با دستگاه‌هایی که عملکرد مطلوبی نداشته‌اند مذاکره شده و تکالیف و وظایف محوله طبق برنامه زمانبندی از سوی این دستگاه‌ها پیگیری و نتیجه آن گزارش شود.

 

در این جلسه که وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و رئیس کمیسیون‌های اجتماعی و بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، رئیس سازمان بهزیستی کشور گزارشی از روند اجرای مصوبات جلسه گذشته و عملکرد دستگاه‌های مختلف در قبال این مصوبات ارائه کرد.

 

در این جلسه همچنین نمایندگان گروه‌های مختلف معلولان نیز به بیان برخی دغدغه‌ها و مسائل پیش روی افراد دارای معلولیت پرداختند که پس از بحث و تبادل نظر پیشنهاداتی جهت اجرا از سوی دستگاه‌های اجرایی بررسی و مورد تصمیم گیری قرار گرفت.

یه پاسخ بگذارید

تنها دیدگاه‌های پارسی برای نمایش پذیرفته خواهند شد!