افزایش سایز فونت
کاهش سایز فونت
واضح کردن صفحه
واضح کردن صفحه
بازگشت به حالت اولیه

حمایت از معلولان با افزایش مستمری ماهانه در بودجه سال ۹۸

حمایت از معلولان با افزایش مستمری ماهانه در بودجه سال ۹۸

قانون حمایت از حقوق معولان با پیگیری مسئولان بهزیستی در این دوره به تصویب رسید و این در حالی است که بهزیستی بنا بر اجرای این قانون در سال ۹۸ را دارد و بر اساس آن مستمری معلولان افزایش و معیشت آنها تغییر خواهد کرد.

سازمان بهزیستی یکی از سازمان‌های تخصصی در کشور محسوب می‌شود.

این سازمان متشکل از زنان سرپرست خانوار، معلولان،سالمندان، کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و.. است.

هم اکنون ۴ میلیون نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند.

بخشی از این افراد معلولان و سالمندان هستند، علاوه بر اینکه در سطح کشور مراکزی برای ارائه خدمات به این افراد پیش بینی شده است که برخی از این مراکز روزانه و برخی شبانه روزی هستند.

سیاست سازمان بهزیستی کشور افزایش مراکز روزانه خدمات دهی به این افراد است.

 

در همین رابطه تمهیداتی برای این بخش پیش بینی شده است.

به طوری که در طی سال‌های گذشته تعداد مراکز روزانه در حوزه‌های مختلف افزایش یافته است.

شاید یکی از حوزه‌های تخصصی سازمان بهزیستی را معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی دانست، بخشی که افراد معلول را حمایت می‌کند و این در حالی است که بر اساس آخرین   یک‌ میلیون و ۳۰۰ هزار معلول با شدت‌های مختلف در کشور وجود دارد.

حسین نحوی نژاد با اشاره به وجود  یک‌ میلیون و ۳۰۰ هزار معلول با شدت‌های مختلف در کشور گفت: این تعداد ۳۵ درصد خانم و ۶۵ درصد آقا هستند و حداقل از این تعداد افراد ۵۰ درصد معلولیت‌های شدید  دارند و تحت پوشش توانبخشی سازمان بهزیستی کشور هستند.

وی با اشاره به ابلاغ قانون حمایت از حقوق معلولان اظهار کرد: پس از تایید این قانون توسط شورای نگهبان، رئیس جمهور نیز آن را برای اجرا به دستگاه‌ها ابلاغ کرده است.

 

بر اساس قانون جدید همه موظفند به وظایفی که برای آنها مشخص شده عمل کنند و در این زمینه تمهیدات لازم پیش بینی شده است

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در قانون جدید تمهیداتی برای معلولان پیش بینی شده است که از آن جمله می‌توان به پرداخت مستمری بر اساس حداقل پرداخت دستمزد اشاره کرد.

نحوی نژاد بیان کرد: با توجه به ابلاغ قانون حمایت از حقو معلولان توسط شخص رئیس جمهور در روزهای گذشته، دستگاه‌ها باید زیرساخت‌های لازم را برای اجرای کامل قانون در سال آینده فراهم کنند که در همین رابطه امسال ۲۰۰ میلیارد تومان برای فراهم شدن زیر ساخت‌ها پیش بینی شده است.

وی گفت: در سال آینده مستمری معلولان به میزان حداقل دستمزد افزایش پیدا خواهد کرد ضمن اینکه تسهیلاتی نیز در بخش‌های مختلف برای معلولان در نظر گرفته شده است که از آن جمله می‌توان به پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی اشاره کرد.

نحوی نژاد گفت: حدود یک میلیون نفر پشت نوبتی خدمات بهزیستی هستند، اظهار کرد: سازمان بهزیستی تلاش می کند تا خدمات رسانی به جامعه هدف به بهترین شکل اجرا شود. افرادی که پشت نوبت خدمات بهزیستی هستند گاه برای یک خدمات و گاه برای چندین خدمت در صف هستند.

 

بهزیستی خدمات مختلفی را به جامعه هدف خود ارائه می دهد

وی در اینباره تصریح کرد: این خدمات به انواع معلولیت ها نظیر معلولان جسمی- حرکتی و بیماران روانی ارائه می شود. البته در راستای خدماتی که به معلولان ارائه می‌شود نهادهای مدنی و سازمان های مردم نهاد با بهزیستی مشارکت می‌کنند به طوری که افزون بر ۲ هزار و ۲۰۰ مرکز توانبخشی بهزیستی، نهادهای مدنی به یکصد هزار معلول خدمات ارائه می دهند.

نحوی نژاد بیان کرد: از برنامه ‌هایی که سازمان بهزیستی دنبال می کند، مراقبت های موقت از معلولان و سالمندان است که تا کنون مراکزی راه اندازی شده و قرار است به طور جامع اجرا شود.

یکی از دغدهای جدی معلولان در سال‌های اخیر تامین وسایل کمک توانبخشی است چرا که خرید این وسایل هزینه بر است و بسیاری از معلولان توان خرید این وسایل را ندارند و در همین رابطه معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور برنامه‌ای را برای تامین وسایل کمک توانبخشی پیش بینی کرده است برنامه‌ای که هم اکنون در استان‌ها محروم اجرا و به اتمام رسیده است و قرار است به زودی در سایر استان‌ها عملیاتی شود.

 

برنامه ریزی این وزارتخانه برای حمایت از معلولان

محمد شریعمتداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی نیز از برنامه ریزی این وزارتخانه برای حمایت از معلولان و همچنین معیشت آنها خبر داد و گفت: در این زمینه تمهیداتی با سازمان بهزیستی پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: یکی از گروه های تحت پوشش سازمان بهزیستی معلولان هستند که نیاز به حمایت در حوزه‌های مختلف دارند و در این بخش وزارت رفاه هیچ کوتاهی را نخواهد کرد.

انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی وزارت رفاه و سازمان بهزیستی در خصوص تصویب لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اظهار کرد: این لایحه که با همکاری مجلس به تصویب رسید یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در این مدت بوده است.

وی تصریح کرد: قانون اشاره شده می‌تواند بخش قابل توجهی از مشکلات معلولان را در حوزه‌های مختلف برطرف کند و بر همین اساس اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سال آینده اجرا می‌شود علاوه بر اینکه برنامه‌های ویژه‌ای برای معلولان در سال ۹۸ در حوزه توانبخشی پیش بینی شده است.

محسنی بندپی بیان کرد: با توجه به پیگیری‌ها صورت گرفته از طریق سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعتبارات اجرای قانون در لایحه بودجه ۹۸ پیش بینی خواهد شد علاوه بر اینکه اعتبارات بهزیستی در سال آینده افزایش خواهد یافت.

خبرگزاری تسنیم

یه پاسخ بگذارید

تنها دیدگاه‌های پارسی برای نمایش پذیرفته خواهند شد!