افزایش سایز فونت
کاهش سایز فونت
واضح کردن صفحه
واضح کردن صفحه
بازگشت به حالت اولیه

آیا افراد دارای معلولیت می‌توانند هرگونه سفری را تجربه کنند؟

مدیر گروه ماجراجویان معلول ایران گفت: هدف گروه ماجراجویان معلول ایجاد فرصت تجربه پرواز، غواصی، رفتینگ، کایاک سواری، ماجراجویی، آشنایی با حیات‌وحش و … برای افراد دارای معلولیت است که بدون فعالیت ما شاید فرصت تجربه ماجراجویی و سفر برای این افراد فرهم نمی‌شد.

 

سعید ضروری به شرح زندگی خود و ماجرای تأسیس و به‌کارگیری گروه «ماجراجویان معلول ایرانی» پرداخت و اظهار کرد: هیجان و ماجراجویی به معنای دورشدن از نقطه امن و به چالش ‌کشیدن ترس‌ها و مواجه‌ شدن با آن‌ها است.

 

من نیز دارای معلولیت شدید ناشی از بیماری دیستروفی عضلانی هستم، بیماری که در آن عضلات قدرت خود را به تدریج از دست می‌دهند.

 

وی ادامه داد: با این ‌حال در طول این سال‌ها توانستم کارهایی انجام دهم که شاید به دور از باور و ذهن باشد.

 

از سال ۸۵ بعد از ورود به دانشگاه در رشته زبان و ادبیات انگلیسی تصمیم گرفتم پس از اتمام دوران تحصیل خود و در فضایی که هنوز اینترنت در دسترس همگان قرار نداشت یک آموزشگاه مجازی زبان راه‌اندازی کنم تا فرصت یادگیری انگلیسی برای افرادی که به مانند خودم دارای معلولیت بودند فراهم شود.

 

در نهایت در سال ۹۰ موفق به تاسیس آموزشگاه شدم.

 

مدیر گروه ماجراجویان معلول ایرانی خاطرنشان کرد: در این مسیر با شناخت روحیات خود متوجه شدم که به سفر و هیجان علاقه‌مند هستم و این علاقه مرا به سمت فرودگاه نیز سوق داد.

 

تجربه اولین پرواز در سال ۸۸ با هواپیمای فوق‌سبک کمک کرد تا بیشتر از قبل متوجه شوم به چه چیزهایی علاقه‌مند هستم.

 

ضروری اضافه کرد: پس از این تجربه، فرصت سفر به هند به‌ عنوان عضو افتخاری انجمن دیستروفی عضلانی نقطه پرتابی از فضای امن خانه و زمینه‌ساز ورود من به دنیای سفر شد و متوجه شدم که خواسته من از این دنیا، سفر و ماجراجویی است.

 

تمام سعی من در این سال‌ها آن بود که موانع سفر و ماجراجویی را بر طرف کنم، البته داشتن درآمد نیز از اولویت‌هایم بود.

 

ضروری در ارتباط با چگونگی تأسیس گروه «ماجراجویان معلول ایرانی» تصریح کرد: پس از ماجراجویی از اوج آسمان تا اعماق دریا و زمین و تجربه تقریباً تمام هیجانات زندگی، تصمیم گرفتم تجربیاتم را در اختیار سایر افراد علاقه‌مند به سفر و ماجراجویی که معلولیت دارند در قالب تیمی قرار دهم.

 

وی اضافه کرد: این گروه با کسب سال‌ها تجربه فرصت تجربه پرواز، غواصی، رفتینگ، کایاک سواری، ماجراجویی، آشنایی با حیات‌وحش، آسمان شب، پرنده‌نگری و طبیعت‌گردی را برای افراد دارای معلولیت فراهم کرده است و می‌توانم ادعا کنم که اگر من فعالیت در این حوزه‌ها را آغاز نمی‌کردم شاید فرصت تجربه ماجراجویی و سفر برای افراد داری معلولیت فراهم نمی‌شد.

 

ضروری بیان کرد: رسیدن به این هدف چندان کار ساده‌ای برای من نبود اما حضور افراد متخصص برای کمک به من در ادامه راه بسیار تاثیرگذار بود؛

 

چراکه همه می‌دانستند هدف من و این گروه فراهم کردن فرصتی برابر در ماجراجویی و سفر برای تمام افراد بود.

 

مدیر گروه ماجراجویان دارای معلولیت گفت: به واسطه رخ داد فعالیت‌های ماجراجویانه از جمله انواع پرواز با پاراگلایدر، جایروپلن، پاراموتور، انواع سفرهای طبیعت‌محور، غواصی و از سویی عدم تجربه افراد دارای معلولیت و جذاب و نو بودن آن‌ها، فعالیت‌های این گروه به‌ مرور زمان در رسانه‌ها مورد بررسی قرار گرفت و افراد زیادی با این فعالیت‌ها آشنا شدند و درخواست برای تجربه این کارها در میان افراد دارای معلولیت افزایش پیدا کرد.

 

گروه ماجراجویان معلول ایرانی هر نوع سفر و ماجراجویی را تجربه می‌کنند

ضروری در خصوص اهداف گروه ماجراجویان معلول ایرانی خاطرنشان کرد: گروه ماجراجویان معلول ایرانی این امکان را فراهم می‌کند که افراد دارای معلولیت بتوانند در کنار ماجراجویی فعالیت‌هایی چون پرواز، غواصی، قایق‌رانی، کایاک‌سواری، عبور از کویرهای مخوف ایران و کمپ کردن در دل طبیعت را تجربه کنند.

 

تمام فعالیت‌های گفته شده با بهترین تیم‌ها انجام می‌شود و این گروه با هیچ نهاد و سازمانی همکاری نمی‌کند و فعالیت‌ها کاملا مستقل صورت می‌گیرند.

 

وی ادامه داد: ماجراجویی فراتر از باور است و مقیاس‌ها و سختی‌های مختلفی دارد، افرادی که معلولیتی ندارند با ترس‌های زیادی مواجه می‌شوند و ماجراجویی با معلولیت، این ترس‌ها را دو چندان می‌کند.

 

به عنوان مثال من فعالیت‌های خود را از سال ۹۱ آغاز کردم، فعالیت‌هایی که شاید باورشان دور از ذهن بود.

 

ضروری خاطرنشان کرد: ۱۰ سال فعالیت و تجربه غواصی آزاد، چند مرتبه سقوط آزاد از هواپیما و بالگرد، پرواز با ویلچر تا ارتفاع ۵۰۰ متری، تجربه زیپ‌لاین با ولیچر موجب شد تا در جهان شناخته شوم و این فعالیت‌ها انگیزه‌ای شود برای معلولین که ببینند آن‌ها نیز قادر به انجام این گونه فعالیت‌ها هستند.

 

مدیر گروه ماجراجویان دارای معلولیت بیان کرد: در نهادهای بین‌المللی مربوط به ماجراجویی ‌مانند انجمن بین‌المللی ادونچر تراپی، کمیته پارارفتینگ فدراسیون بین‌المللی رفتینگ به‌ عنوان تنها آسیایی عضویت دارم و آیین‌نامه مسابقات جهانی رفتینگ معلولین را همراه با سایر اعضا که از کشورهای مختلف و مطرح دنیا بودند تدوین کرده‌ایم.

 

وی افزود: تمام تجربیاتی را که در این راه کسب کرده‌ام از طریق گروه ماجراجویان معلول ایران در اختیار سایر افراد معلول قرار می‌دهم که تمام این موارد تنها با کمک متخصصان و افراد حرفه‌ای و بدون حمایت‌های دولتی صورت گرفته است.

 

فعالیت‌های این گروه راه را برای گردشگری دسترس‌پذیر و سایر افرادی که قرار است در آینده به این موضوع ورود کنند، هموار می‌کند؛ چراکه موضوع سفرهای خاص افراد دارای معلولیت یک معمای حل شده است.

 

ضروری تشریح کرد: فعالیت‌ها و سفرهای این گروه باعث خواهد شد تا هتل‌ها و اقامتگاه‌ها مناسب‌سازی شوند.

 

از طرفی حضور این افراد برای اقامتگاه‌ها به لحاظ مالی کمک‌کننده خواهد بود، چراکه افراد دارای معلولیت حداقل ۱۵ درصد جمعیت را به خود اختصاص می‌دهند که اگر به این جمعیت ۱۰ درصد افراد سالمند را نیز اضافه کنیم برای بازاریابان این حوزه فرصت‌های خوبی فراهم خواهد شد.

 

سعید ضروری در خصوص فعالیت‌های شخصی و شغلی خود گفت: علاوه بر تجربه دنیای ماجراجویی به همان نسبت در فضای اشتغال‌زایی و کسب‌وکار نیز در حال فعالیت هستم.

 

در حال حاضر علاوه بر مدیریت دارالترجمه ۲۴ و روزنامه‌نگاری حوزه سفر و ماجراجویی به دنبال راه‌اندازی وب‌سایت هستم و همچنین با شرکتی در زمینه مشاوره گردشگری همکاری نزدیک دارم.

 

در حوزه سفر، ماجراجویی و معلولیت مقالات و یادداشت‌های بسیاری نوشته‌ام که برای اولین بار تعداد زیادی از آن‌ها به فارسی منتشر شده‌اند.

 

زندگی ضروری، کتابی در قالب روایت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها

وی در مورد کتاب «زندگی ضروری» تصریح کرد: این کتاب داستان زندگی من است و با اولیت تصویر ذهنی‌ام آغاز شده است.

 

این کتاب صرفا بیان اتفاقات و ماجراهای زندگی نیست بلکه نمایش نحوه عملکرد ذهن من در مواجهه با چالش‌ها، سختی‌ها، شکست‌ها و موفقیت‌ها است.

 

مدیر گروه ماجراجویان دارای معلولیت اضافه کرد: این کتاب حاوی کلمات کلیدی و جملات نابی است که به فراخور موقعیت نوشته‌شده‌اند.

 

فروریختن، تخریب شدن و از نو ساختن در سراسر کتاب به ‌خوبی روایت ‌شده و در دوران نوجوانی این فروریختن‌ها، تخریب شدن‌ها و از نو ساختن‌ها به شکلی دیگر و به‌ صورت روحی در من که انسانی در جستجوی تأثیرگذاری هستم، بیان‌ شده‌ است.

 

این کتاب در قالب روایت ماجراها و تصمیم‌گیری‌ها، به‌خوبی نشان می‌دهد مرور اتفاقات دوران کودکی چه تأثیری روی افراد می‌تواند داشته باشد.

 

ضروری ادامه داد: نقش پدر و مادر در شکل‌گیری استقلال مالی و واکنش‌ها نسبت به اتفاق‌های به ‌ظاهر ناخوشایند زندگی،‌ نشان‌دهنده وجود لایه‌های قابل‌ بحث در این کتاب است.

 

از مهمترین نکات مهم در رابطه با این کتاب نمایش «قدرت ذهن» است.

 

در این کتاب سعی شده است به خوبی با روایت ماجراهای واقعی زندگی به دور از توصیفات طولانی و سنگین ادبی، به اهمیت وجود تاب‌آوری و داشتن برنامه برای زندگی با وجود تمام جبر موجود در جامعه پرداخته شود.

یه پاسخ بگذارید

تنها دیدگاه‌های پارسی برای نمایش پذیرفته خواهند شد!