افزایش سایز فونت
کاهش سایز فونت
واضح کردن صفحه
واضح کردن صفحه
بازگشت به حالت اولیه

آغاز فعالیت میز ملی گردشگری دسترس‌پذیر در معاونت گردشگری

سید مصطفی فاطمی فیروزآبادی در نخستین جلسه هم‌اندیشی کمیته گردشگری سالمندان و معلولین در قالب میز ملی گردشگری دسترس‌پذیر که با حضور بخش خصوصی، فعالین گردشگری و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد در محل معاونت گردشگری برگزار شد؛ گفت: در دفتر توسعه گردشگری داخلی معاونت، محصولات تخصصی گردشگری از جمله موضوع سالمندان و معلولین در قالب میزهای تخصصی تقسیم‌بندی و با راه‎اندازی کمیته‌های مربوطه ظرفیت‌های بخش خصوصی و دولتی به کار گرفته شده است.

 

او با بیان اینکه دسترس‌پذیر کردن و تأمین زیرساخت‌های لازم در تأسیسات گردشگری و احیای حق سفر و گردشگری برای این قشر از جامعه، هدف فعالیت کمیته مذکور به شمار می‌آید، افزود: چنانچه با آگاهی‌بخشی فضای جامعه اعم از بخش دولتی و خصوصی برای تأمین ملزومات و نیاز سالمندان و معلولین اقدام و این جریان سبب مطالبه‌گری جامعه هدف و بخش‌های تأثیرگذار مرتبط شود؛ می‌توان بر بستری مستعد اقداماتی ماندگار را به ثبت رساند.

 

فاطمی تصریح کرد: در واقع کمیته گردشگری سالمندان و معلولین می‌تواند بر مبنای شبکه‌ای هدفمند با پرداختن به زوایای مختلف این حوزه اعم از تعریف ضوابط، آئین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، قانون، تعریف شاخص‌های اقتصادی، ایجاد بسترهای حمایتی و تسهیل‌گری جهت ریل‌گذاری سریع به سوی دستیابی به ایجاد امکان سفر برای این قشر مهم جامعه مؤثر عمل کند.

 

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی همچنین برپایی جشنواره‌ها، رویدادها و مناسبت‌های مختلف با حضور سالمندان و معلولین را در کنار انعکاس حمایت‌ها و تاثیرگذاری‌های حاصل و نیز آگاهی‌بخشی و آموزش ضوابط به این قشر را بخشی از اقدامات به منظور فضاسازی و جو عمومی جامعه برای مناسب‌سازی زیرساخت‌های گردشگری عنوان کرد.

 

فاطمی همچنین پرداختن به سایر موضوعات از جمله تدوین سند همکاری توسعه گردشگری سالمندان و معلولین را نیز یکی دیگر از گام‌های آتی پیش رو در این زمینه خواند تا منطبق با آن تمامی تأسیسات گردشگری، راهنمایان، نهادهای فرابخشی مرتبط و بخش خصوصی در قالب نقشه راهی هماهنگ فعالیت کنند.

 

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی با اشاره به اقدام موفق استان یزد به منظور مناسب‌سازی تأسیسات گردشگری، مراکز فرهنگی و موزه‌های این استان در راستای میزبانی از گردشگران سالمند و معلول، گفت: استان یزد علیرغم وجود پله‌های متعدد در ساختار شهری موفق شده است گام‌های اساسی با همکاری و تعامل مستمر نهادهای بخش خصوصی و دولتی بردارد که این دستاورد در کلان‌شهرهایی همچون تهران به مراتب سهل‌تر خواهد بود.

 

فاطمی در ادامه با تاکید بر اینکه سالمند و معلول جامعه ما حق سفر دارند، تاکید کرد: نیاز است از تجربیات اقدامات اجرایی پیشین نهایت استفاده و با واگذاری کامل کمیته گردشگری سالمندان و معلولان به بخش خصوصی امکان مشارکت و همکاری دو بخش دولتی و خصوصی در شکلی گسترده فراهم شود.

 

او تاکید کرد: همچنین سایر بخش‌های معاونت گردشگری از جمله دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری، سرمایه‌گذاری، زیرساخت‌ها و مناطق نمونه گردشگری و نیز ادارات کل موزه‌ها در کنار تشکل‌های تخصصی گردشگری در این کارگروه، مشارکتی فعال خواهند داشت.

 

در این نشست مباحثی از جمله استفاده از فضای مجازی و نرم‌افزارها ویژه معلولین، بازبینی قوانین و آئین‌نامه‌های اجرایی مربوطه، آموزش صنایع‌دستی به سالمندان و معلولین، راه‌اندازی پاراتورها، فراهم کردن وسایل حمل و نقل تخصصی ویژه این قشر نیز بخشی از مباحث مطرح شده از سوی فعالین بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد بوده است.

یه پاسخ بگذارید

تنها دیدگاه‌های پارسی برای نمایش پذیرفته خواهند شد!