داستان زندگی معلولانی در بهمئی که نان آور دو خانواده ۱۰ نفره اند

معلولان فعال شهرستان بهمئی در حوزه کسب و کار به طور عملی ثابت کردند که معلولیت نمی تواند مانعی برای ورود آن ها به حوزه های مختلف اجتماع شود.

معلولیت واژه‌ای است که بیشتر در ذهن ما به معنای یک ناتوانی معنا می‌شود که می‌تواند مشکلاتی را برای فرد معلول ایجاد کند اما معلولان سراسر دنیا، بارها این را به اثبات رساندند که معلولیت، محدودیت نیست. در شهرستان بهمئی هم معلولانی وجود دارد که معلولیت آن ها نتوانست مانع و محدودیتی برای ایجاد کند تا از اجتماع دور بمانند. در حالی که خیلی از جوانان کشور مشکل اشتغال دارند، عده ای از معلولان شهرستان بهمئی با گذر از موانع معلولیت، توانستند برای خود اشتغال زایی کنند تا با تامین هزینه های خانوار خود، دست نیاز به سمت کسی دراز نکنند. این افراد فعال در حوزه کسب و کار در اصناف مختلفی چون شیشه بری، کفاشی، نانوایی،فروشگاه لوازم ساختمانی و کابینت سازی مشغول به فعالیت هستند که در ادامه گزارش به نمونه هایی از آن ها اشاره می شود.

این مرد با وجود کر و لال بودن هزینه های خانوار پنج نفر خود را از طریق کفاشی تامین می کند. همانطور که در تصویر مشخص است، دو برادر کر و لال هم با شیشه بری هزینه دو خانواده با حدود ۱۰نفر عائله را تامین می کنند. این مرد هم با وجود معلولیت توانست در کنار تامین هزینه های خانواده خود، یک نفر را به عنوان شاگرد استخدام کند.

جوان معلولی هم در یکی از تصاویر در نانوار مشخص است، با کار کردن در نانوایی توانست هزینه های خانوارپنج نفره خود را تامین کند.

این معلولان فعال حوزه کسب و کار در شهرستان بهمئی نمونه های عملی از شعار”معلولیت، محدودیت نیست” بوده که در چهره تک تک آنها می توان روح امید به زندگی را مشاهده کرد. در حال حاضر با تلاش اداره بهزیستی شهرستان بهمئی رمپ‌هایی در بخشی از معابر شهری لیکک برای تردد معلولان ساخته شد که لازم است همه ادارات برای تکمیل این فرآیند به کمک اداره بهزیستی بیایند تا معلولان شهرستان بتوانند به آسانی در سطح شهر تردد کنند.

دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای مجموعه رادیو توان محفوظ است. | طراحی و توسعه سئومپ