بازگشایی چهارراه ولیعصر مطالبه‌ مردمی است

عضو شورای شهر تهران می‌گوید: بحث دسترس‌پذیری به فضاهای شهری برای شهروندان یکی از اصول مهم مدیریت شهری است. از همین رو شورا و مدیریت شهری معتقدند با فرهنگ‌سازی و مطالعه درست می‌توان ترافیک چهارراه ولیعصر را نیز کنترل کرد.

مدتی است که شهرداری تهران و پلیس بر سر بازگشایی نرده‌های چهارراه ولیعصر و دسترسی عابران به چهارراه اختلاف‌نظر دارند. شهرداری معتقد است با توجه به اینکه دسترسی به مسیر زیرگذر چهارراه ولیعصر برای همه شهروندان مانند معلولان، سالمندان، کودکان و مادران دارای فرزند خردسال آسان نیست، باید نرده‌ها باز شده و شهروندان بتوانند از عرض خیابان برای تردد استفاده کنند. پلیس می‌گوید این کار عبور و مرور خودروها را مختل کرده و سبب ایجاد ترافیک می‌شود.

حالا با پیگیری برخی تشکل‌های مردم‌نهاد، پیاده‌راه چهارراه ولیعصر برای تسهیل عبور و مرور برخی از شهروندان که نمی‌توانند از زیرگذر استفاده کنند، باز شده است و همین مسئله به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها و تعارضات با مشکلاتی مواجه شده است. در گفت‌وگو با الهام فخاری، عضو شورای شهر به بررسی ابعاد و دلایل اختلاف پلیس و شهرداری تهران پرداخته‌ایم.

ایرناپلاس: باز شدن پیاده‌راه چهارراه ولیعصر، به کجا رسید؟ در حال حاضر چهارراه ولیعصر برای عبور عابران پیاده باز شده یا خیر؟

فخاری: در حال حاضر همچنان مذاکرات بین پلیس راهور، شورای شهر تهران و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه دارد. فعلاً مسیر عبور پیاده در چهارراه ولیعصر مسدود است. البته برای مدت محدودی این بازگشایی انجام شد که با رضایت شهروندان همراه بود. اما در حال حاضر برای تصمیم‌گیری در مورد بازگشایی، به‌طور موقت بسته شده است.

ایرناپلاس: تعارض‌های به‌وجود آمده بین شهرداری و پلیس راهنمایی بر سر باز شدن پیاده‌راه ولیعصر به چه علت بود؟

فخاری: نظر پلیس راهور این است که با باز شدن چهارراه برای عابران پیاده، معضل ترافیکی در آن محور به‌وجود می‌آید. اما شورا و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بر سر این نکته اتفاق نظر دارند که با فرهنگ‌سازی و مطالعه درست می‌توان ترافیک را نیز کنترل کرد. در مطالعات انجام شده توسط سازمان‌ مردم‌نهاد امکان بازگشایی چهارراه برای عابران پیاده در کنار زیرگذر وجود دارد و لازم است.

ایرناپلاس: تسهیل عبور پیاده‌ها از عرض خیابان، علی‌الخصوص آماده شدن مسیر برای معلولان چه لزومی دارد و آیا مورد اقبال شهروندان قرار گرفته است؟

فخاری: امکان عبور افراد پیاده از عرض خیابان خواسته‌ و مطالبه‌ای مردمی است که توسط سازمان‌های مردم‌نهاد در کمیته اجتماعی شورای شهر تهران عنوان شد. این موضوع از یک سال گذشته به‌صورت جدی از طرف مردم بیان شده است و اگر به‌خاطر داشته باشید، سال گذشته روز جهانی معلولان، افراد دارای معلولیت و توان‌یابان نیز در چهارراه ولیعصر برای تحقق این خواسته، گردهمایی داشتند.

باز شدن آزمایشی نرده‌های تقاطع از سوی پلیس

ایرناپلاس: ایجاد امکان استفاده معلولان از خدمات حمل و نقل عمومی چه زمانی حل خواهد شد؟

فخاری: این مسأله نه‌تنها برای معلولان بلکه برای سالمندان و مادرانی که کالسکه کودک به همراه دارند، یک امر ضروری است. به‌ویژه با در نظر گرفتن این نکته که برای ورود به زیرگذر چهارراه ولیعصر آسانسور تعبیه نشده و تنها راه ورود به این گذر، پله‌های برقی است و اگر شهروندان به هر دلیلی توانایی و یا تمایل استفاده از پله‌های برقی را نداشته باشند، نمی‌توانند به زیرگذر وارد شوند. لزوم این بازگشایی مستند به قانون جامع حمایت از معلولان و دسترس‌پذیری شهر برای همه شهروندان اعم از معلولان، سالمندان، کودکان و مادران دارای فرزند خردسال است. (اینکه تهران عضو مجمع‌ جهانی شهرهای دوستدار کودک است و عدم امکان تردد برای مادرانی که کالسکه به همراه دارند، در یکی از نقاط مهم شهر، با این مصوبه همسو نیست.)

ایرناپلاس: آیا تا روز ۱۲ آذر، روز جهانی معلولان، مشکلات اجرای این طرح و تعارض‌ها حل می‌شود؟

فخاری: بحث دسترس‌پذیری حمل و نقل عمومی برای معلولان، یکی از اصول مهم مدیریت شهری است که متأسفانه شاهد آن هستیم که به‌خصوص در تعدادی از ایستگاه‌های مترو امکان ورود معلولان وجود ندارد، اما می‌توانم به این مصوبه اشاره کنم که پس از این، هیچ ایستگاه مترویی افتتاح نمی‌شود، مگر آنکه برای افراد دارای معلولیت دسترس‌پذیر باشد. ایستگاه‌های بی‌آرتی نیز مطابق خواسته و مطالبه مردمی در حال بررسی و انجام است.

خواسته کمیته اجتماعی شورا به‌عنوان تسهیل‌گر درخواست مردمی که سازمان‌های مردم‌نهاد مطرح کرده‌اند، این است که پلیس راهور در بازگشایی آزمایشی این محور همراهی کند. شورا به همراه معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری همچنان پیگیر این مسئله و در حال رایزنی برای انجام این کار هستند. امیدواریم پلیس راهور با بررسی ارزیابی کارشناسی در انجام این طرح همراهی کند تا همه با هم بتوانیم یک خواسته مردمی را به انجام برسانیم.

گفت‌وگو از مهدی نجفی‌خواه

ایرنا

دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای مجموعه رادیو توان محفوظ است. | طراحی و توسعه سئومپ